Různé

Mistr kuchař

PhDr. Jaroslav Řešátko

  • Vlastní životopis


  • PhDr Jaroslav Řešátko - Mistr kuchař - Lány - divné, ale pravdivé. V Lánech jsme asi 30 let. Dříve jsme jezdili za příbuznými do Nové Paky a dnes jezdíme do Hradce.
    30 let v Lánech pomohlo i tomu, že zde vyrostly naše děti a já jsem se mohl trochu toulat. Otec byl Čechoameričan a restauratér. Chtěl jsem do světa jako on a něco z toho se i povedlo. Otec vařil a obsluhoval u prof. Einsteina a já měl tu čest obsluhovat paní J. Kennedyovou a její sestru, která žila v kanadském Montrealu. Slavných bylo mnoho, ale na paní J.K. se nezapomíná.
    Psal jsem a stále píši odborné učebnice, přednáším a učil jsem i v Lázních Bělohrad, na VŠ hotelnictví atd. Pracoval jsem v Kanadě, Německu, Rakousku, na Ukrajině a projel celou Evropu. Nejvíce mě poznalo lidí v TV pořadu „Sama doma“, kde jsme hlavně s paní Heřmánkovou a Lekešovou „vařili“ na dvou plotýnkách vše možné i nemožné.
    To hlavní však je, že bez mé ženy, Lánů a láňáků by to nešlo.

    Děkuji, Váš J. Řešátko



    Žije mezi námi - nenápadný, ale mistr ve svém oboru.

    PhDr.Jaroslav Řešátko je mistr kuchař, který graduoval při zaměstnání na Karlově univerzitě. Vařil v předních českých hotelích - např.PUPP v Karlových Varech, Savoy v Krkonoších a i v řadě pražských hotelích. Pracoval také v zahraničí, například v Kanadě - v rámci světové výstavy v Montreálu (l967) vařil například pro Jacquelin a Roberta Kennedyovi, ale i herce Jacka Lemmona či prezidenta Indie (vegetariánské menu) - a později ve Spolkové republice Německo.

    Mezitím za trest pracoval na různých stavbách a stal se živou „předlohou“ pro seriál J.Dietla: „Trampoty kuchaře Kuřátka“. Nyní učí na střední hotelové škole a občas ho vídáme i v televizi. Publikoval na 1 000 článků a receptů, dále skripta a učebnice, mj. s L.Nodlem, a různé práce o specialitách světových kuchyní.

    Úhoř na jehle                    



    1 kg úhoře (i mořského), 100 g špenátových lístků, 150 g stolního oleje, sůl, česnek

    Úhoře překrojíme podél páteře na dvě poloviny. Vykostěného úhoře potřeme rozetřeným česnekem se solí, přikryjeme mikrotenovou fólií a necháme 15 minut v chladničce odležet. Špenát očistíme a dobře omyjeme ve studené vodě. Připraveného úhoře nakrájíme na 8 cm dlouhé špalíčky. Položíme na ně listy omytého špenátu a stočíme. Napíchneme na jehlu a pečeme na oleji. Během úpravy obracíme. Podáváme s listovým salátem a estragonem.


    Dobrá rada nad zlato - ryby:
    * Ryby, které chceme péci, pokapeme citrónovou šťávou nebo octem. Kyselina zpevní rybí maso a jednotlivé porce se tak snadno nerozpadnou. A navíc - takto „ošetřená“ ryba při pečení nepáchne.

    * Rybí pach odstraníme pomocí strouhaného sýra, který vmícháme do strouhanky.
    * Chcete-li aby pstruh udržel svou modrou barvu? Pak ho opatrně omyjte a zbytečně se ho nedotýkejte, aby šlem zůstal na kůži. Ten totiž při vaření přispívá k modrému zabarvení. Jestliže jste nebyli při mytí pstruha dost opatrní, vložte ho před vařením na pět minut do vody.
     
    * Ryby zásadně kořeníme velmi jemně, abychom nepřekryli přirozenou chuť.

    * Zejména u zmrazených ryb, např. tresky se stává, že se na pánvi přilepují. Nikdy je před pečením či smažením nesmíme rozmrazovat. Okořeníme je či obalíme a vkládáme do rozpáleného tuku zmrazené.

    * Pokud jde o uskladňování ryb, správná teplota v chladničce je 3stupně C. 


    Vydané knihy:
    1. Řešátko Jaroslav : Pokrmy upravené na roštu (1.vyd.1977, 2.vyd.1980)
    2. Nodl L., Řešátko J. : Studená kuchyně pro labužníky (vyd.1981)
    3. Řešátko J., Nodl. L. : Kuchařské technologie (1.vyd.1985, 2.vyd.1990)
    4. Řešátko Jaroslav : Speciality světových kuchyní (vyd.1988)
    5. Řešátko Jaroslav : Ryby a dary moře (vyd.1998)
         - ryby, ústřice, korýši, chobotnice - druhy, recepty
    6. M.Beranová, J.Řešátko: Jak se jedlo ve starověku - Římská kuchařka
         - (1.vyd.2000, 2.vyd.2001); starověké recepty pro labužníky. Kniha je rozdělená na dvě části.
         - První podává přehledné a zajímavé informace o plodinách, stravě a hostinách starověkých civilizací Egypta, Mezopotámie, Řecka, a především Říma.
         - Druhá část je kuchařskou rekonstrukcí řady receptů nejstarší Evropské kuchařky M.G.Apicia.
    7. J.Řešátko, H.Sedláčková, L.Nodl: Technologie přípravy pokrmů - učebnice pro střední odborná učiliště (vyd.2001)


    Prameny: J.Řešátko: Ryby a dary moře
                  M.Beranová, J.Řešátko: Jak se jedlo ve starověku – Římská kuchařka